Mc Intosh dünya üzerindeki en popüler amplifikatör markalarından biridir. 1949 yılında kurulan firmanın ürettiği efsane amplilerden bazıları mesela mc275 gibi bugün bile üretimi devam etmektedir. Mavi ibreleri ve mc275 kasası artık markanın sembolü olarak yerleşmiştir. 

Bir müşterimiz,  Amerika'dan satınalıp getirdiği 110 voltluk Mc 2100 modelini restore etmemizi istedi. Ürün oldukça harap vaziyette idi. Sanki bir depoda uzun yıllar yatmış gibiydi.

 

 

Cihazın durumunun belirlenmesi, arıza tespiti, upgrade edilecek malzemelerin tespit edilmesi, yenileme işleminin nasıl ve hangi çapta gerçekleşeceği konusunda cihaz sahibi ile yapılan görüşmeler ve yazışmalardan sonra işe başlandı.

İlk olarak ses alamadığımız cihazın arızasını gidermek zorundaydık. ilk tespit edilen zamanın yıprattığı bir kondansatördü.

Bu kondansatör değiştikten sonra parazitli bir ses aldık ve o arızayı da uzun bir devre takibinden sonra bir devrenin topraklamasındaki okorozyondan olduğunu tespit edip düzelttik.

Yapılacak işlemler onarımdan sonra şöyle planlandı:

Trafoların boyanması,

Paslanmaz çelik şasenin yenilenmesi,

Devrenin tel ızgara korumasının ve alt kapağın boyanması,

110voltluk trafonun revize edilerek 220volt şebeke gerilimine uyarlanması,

Cihazın orijinal tasarımını bozmadan upgrade işlemlerişnin yapılması,

Paslanmaz çelik krom kaplama şasenin sökülmesi oldukça zor ve dikkat isteyen bir işti. Zira cihazın tüm komponentleri bu şase üzerine monteliydi ve sökmek için cihaz tamamen sökülüp yeniden toplanmalıydı. Tüm bu işler bu şasenin tamamen sökülmesine bağlıydı. Biz de hemen başladık. Öncelikle servis manualini temin ettik. Sonra fotoğraflarla tüm açılardan görüntüsünü aldık ve kablo bağlantılarını tespit ettik. Kabloları tek tek markalanarak söküldü.

Şaseyi tamamen sökmeden krom şase üzerinde çalışma yapılamayacağı için şase tamamen sökülerek yeniden kapnmak üzere krom atölyesine verildi.

 Ayrıca üzerindeki yazıların filmi çıkarılarak tekrar orijinaline uygun olarak baskıya girdi.

Sökülen trafolar kazınarak boyandı. Alt kapak ve koruyucu ve ızgara  yine kazındı boyandı.

Trafo plaketlerinin filmleri çıkartılarak kopyaları yapıldı ve alüminyum plakalara basıldı.

Krom şasemiz yenilendikten sonra işte bu şekle geldi….

Yeniden krom kaplama yapıldı ve filmi çıkarılan yazıların tümü yeniden üzerine basıldı.

Cihazın kozmetik yenilemesi bittikten sonra montaj aşamasına geçtik. Tüm bağlantılar yeniden yapıldı. Perçinli noktaları yenilendi

Topraklama terminalleri değiştirildi, kartların bakımı temizliği yapıldı.  Kapasitörleri yeni ve daha kaliteli olanlarıyla değiştirildi.

 

 

 

Başka delik delmemek için zaten birer kayıp sebebi olan giriş level potansları iptal edilerek giriş terminaller WBT marka 0210 Ag RCA ile değiştirildi… 

Hoparlör çıkış terminalleri de yine şasede delik açmamak için alttaki dört adet ses giriş ve çıkış termineller sökülerek Audio Note gümüş terminaller ile değiştirildi.

 

Alt kapak vidaları yenilendi, trafo plaketleri yeniden yapılarak yerlerine takıldı.

Cihazın hiç bir yeri delinmedi ve kesilmedi. Restorasyonu, onarımı ve upgrade i yapıldı. Müşterimiz cihazını teslim almaya geldiğinde oldukça şaşırmıştı. :)

Ayrıca muhteşem iyi çalan bir ampli olan 2100 kapasitör upgrade işleminden sonra artık çok daha iyi çalıyor…