Akustik özellikleri iyi olmayan bir odada en pahalı sistemi de dinleseniz keyif alamayabilirsiniz….

 

 

Akustik düzenleme ve akçaağaç raf sistemi projemiz için tıklayınız….

 

          Doğru ses alabilmek için doğru bir ortam gerekir.  Bütçenizin tüm olanaklarını kullanarak aşama aşama geliştirdiğiniz sistemlerinizi etkileyen en önemli faktör akustik ortamdır. Aldığınız cihazları kendi performanslarında çaldırabilecek ortamı sağlamak için dinlediğiniz ortamın akustik özelliklerinin uygun hale getirmelisiniz. 

İşte bu noktada sizinle tecrübe ve bilgi birikimimizi paylaşmaktan keyif duyarız. Gerek danışmanlık gerekse uygulama konusunda sizin evinizin dekorunu bozmayacak çözümler de üretebiliriz. 

Önce odanızın frekans cevabını alıyoruz. Bunun için ekipmanlarımızla gelip dinleyeceğiniz noktalardan odanızın tüm duyum aralığındaki ve sadece bass dengesini oluşturan frekanslara verdiği cevabı test edip almaktayız.

Bazı durumlarda akustik ürünleri deneyerek hem en yüksek performansı alıyor hemde gereksiz maliyet artırmamak için çaba harcıyoruz.

Odanın yansımalarını tamamen öldürmek dinlediğiniz müziğin tüm tınısının kaybolmasına sebep olur. Bu da sanki bir kulaklıktan müzik dinliyormuş hissini verir ki bu hiç istenen bir durum değildir. Cihazlarınız odanızla bir bütün olmalı dinlediğiniz müziği odanızın ambiansı da zenginleştirmelidir.

Aldığımız verileri değerlendirirken bu noktayı hep göznünde bulundururuz.

 

Ölçülemeyen performans yönetilemez….

Ölçemediğiniz bir konuda ilerleme yapamazsınız. Tıpkı pusulanız olmadan açık denizde yol almak gibi.

Odanın yansıma değerlerini kendi lehimize çevirmek onları öldürmemek için Diffusorlar kullanırız. Bu ürünler ses dalgalarının  yönünü değiştirerek onları öldürmeden odada periyodik olarak yansımalarını önler ve odayı daha geniş gibi hissetmenizi sağlarlar.

 

 

Bass seslerin uğuldaması ve bazı frekanslarda dip yapması da odaların yapısından kaynaklanan sorunlardır. Bunları en aza indirmek için çeşitli yöntemler uygulanır. Bass seslerin rehabilite edilmesi tiz seslerinkinden daha zordur. Ses dalgalarının bütünlüğünü bozmak ve onların odanın duvarlarında rezonansını önlemek için yöntemlerden bazıları akustik süngerler ile köşe lerin kapatılmasıdır. Bass trap denilen bu malzemeler odanın sivri köşelerini yuvarlatıp ses dalgalarını daha yumuşak  bir şekilde yansıtarak basıncını azaltır.