Selamlar,

Kulaklık sistemleri ile epeydir haşır neşirim. Yaklaşık iki sene evvel hayallerini kurduğum Zana Deux Se amfiyi alma fırsatını buldum. Belçika’dan yola çıkan amfim genelde birçok elektronik ürünün başına geldiği gibi, Ptt’nin hışmına uğrayıp param parça bir şekilde elime ulaştı.

Uzun süren bekleyişten sonra böylesine bir hayal kırıklığı gerçekten çok üzdü beni. Böyle olunca amfi birçok kez tamir geçirmek zorunda kaldı. Sadece taşıma için harcadığım kargo ücreti amfi maliyetine epey yaklaşmıştır diye korkuyorum.

 

Son olarak potansiyometresini değiştirmek üzere İstanbul’a bir dostuma yolladım. Amfi taşıma sırasında gene arıza verince bu işin böyle sürmemesi gerektiğini anladım (biraz geç olsa da)

Küçük bir araştırma sonrası böyle incelikli işlerde Tayf Audio’nun iyi bir şöhreti olduğunu öğrendim. Aydın Bey ile tanışmamız bu vesile ile oldu. Bir değerlendirme yaptıktan sonra amfiyi baştan toplamaya ve eğer mümkünse belirli parçalarda yükseltme yapmaya karar verdik.

Öncelikle amfinin devre şeması çıkarıldı. Kritik parçalar söküldükten sonra gayet başarılı bir işçilik ile, daha iyi kablolar kullanılarak tekrar birleştirildi. Lehim arızalarının önüne geçmek için daha önce sıvı conta ile sabitlenmiş kapasitörler sökülerek amfinin içi yüzeyi temizlendi. Kapasitörler tekrar kaplanarak amfiye monte edildi. Amfinin line out ve line in soketleri Wbt’nin gümüş bir modeli ile yükseltildi. İki adet kapasitör ise mundorf marka muadilleri ile yükseltildi.

Başka bir çok kapasitör üzerinde denemeler yapıldığını ve fiyatına değecek bir iyileşme elde edilemediğini belirtti Aydın Bey.

Amfi elime ulaşır ulaşmaz heyecanla dinlemeye koyuldum.

İlk dikkatimi çeken şey, ses seviyesini değiştirirken ya da switchler le oynarken duyduğum hışırtı-cızırtı ların kaybolduğunu duymak oldu. Amfi çok daha sessiz, hassas ve stabil bir performans veriyordu.

Genel ses karakterinde neredeyse her frekans bandında hissedilen şeffaflık artışı daha kontrollü alt ve üst sesler beni oldukça şaşırttı. Duyduğum sesi teknik detaylarla anlatmaya çalışmak her zaman kolay olmuyor. Ama kabaca daha stressiz çalan, vurguları daha kontrollü bir amfim oldu diyebilirim.

Hangi parçanın –değişimin tam hangi değişikliğe neden olduğunu bilemiyorum. Ama her anlamda daha iyi bir amfiye sahip olduğumu söyleyebilirim.

Tanık Çaycı

Zana Deux kapsamlı upgrade

Eddie Current Zana Deux Owners

Önceki hali:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Upgrade sonrası: