Selamlar,

 

Digital kayıtların öneminin hızla arttığı gerek kullanım kolaylığı gerek saklama ve temin edilme rahatlığı sebebiyle hepimizin ister istemez yöneldiği bir dönemde mevcut DAC ım öncelikle cihaz girişi açısından yetersiz kaldı. Neticede cihazın sadece 1 er adet digital coaxial ve digital toslink girişleri bulunmakta. Ancak kaynak olarak CD transport yanında artık network player ve bluray player bulunmaktaydı. İşte bu noktada ya DAC değişimi yapılacak yada mevcut DAC için kaynak girişi ilave edilecekti. Bu konuda araştırmaları yaparken kaynak girişi fazla, performansı iyi sayılan DAC ların fiyatlarının çok fazla olması nedeniyle daha uygun fiyatlı olanından alıp burson audio opamp larla upgrade yapma konusu gündeme geldi. Burson audio ile ilgili araştırmaları yaparken Tayf Audio nun bu parçaları Türkiye`ye getirdiği hatta montajını yaptığı bilgisine ulaştım. Bundan sonraki süreçte Aydın Bey ile tanıştık. Kendisine durumu anlattığımda ucuz bir cihaz alıp upgrade yapacağıma mevcut cihazı upgrade etmemi veya elimdekini satıp daha performanslı bir model almam gerektiği konusunda tavsiyede bulundu. Bu dönemde elimdeki DAC ı satmak için çok uğraşmama rağmen alıcı çıkmaması nedeniyle Musical Fidelity DAC ı upgrade etme durumuna geldik. Aydı Bey benim için en önemli sorun olan kaynak girişi az olması sorununda uzaktan kumandalı input modül ile çözüm sağlayabileceğimizi söyleyince son kararımızı da vermiş olduk. 

 

Öncelikle kendisinden daha başka ne gibi iyileştirmeler yapılabileceği konusunda bilgi talebim oldu. Daha sonra bu yapılabilecek iyileştirmelerin maliyetleri belirlendikten sonra bütçeme uygun şekilde seçimlerimi yaptım. Cihazı Aydın Bey e teslim edip gelişmeleri takip etmeye başladım. hemen hergün kendisiyle görüşerek değiştirilen parçalar ve yarattığı etkiler üzerine görüştük. Bu görüşmelerde bazen planladığımız upgrade in bir iyileştirme sağlamaması nedeniyle vaz geçtik bazen ilk planlanan dışında ilave upgrade yapılmasına karar verdik. Ve sonunda upgrade bitti ve DAC ımı kendissinden teslim aldım. Bu arada İnşaat Mühendisi olarak şantiyede çalışmam nedeniyle mağazasına gidemediğimden kendisi çalıştığım şantiyeden teslim alıp işlem bitince yine kendisi getirerek teslim etti. 

 

Gelelim sonuca sistemimde birçok aksesuar, tweak ve kablo değişimlerinde yaşamadığım iyileşmeler olmuştu. Daha önce sadece amplikatörün lambalarını NOS lambalarla değiştirdiğimde yaşadığım net iyileştirmeler daha da iyi hale gelmişti. Netice de apartman da yaşayan biri olarak çok yüksek sesle müzik dinlemem söz konusu değil. Bu sebeple sahne, detay ve derinlik çok daha önem kazanıyor. Bu bakımdan bu yapılan upgrade beni çok tatmin etti. İyi kayıtlı medyalarda evin içinde canlı çalıyormuş hissine kapıldığım çok oluyor. Buna eşim de dahil.

 

Bir paragraf ta Aydın Bey için. Kendisi gerçekten çok iyi niyetli hani eskilerin deyimiyle esnaf biri. Daha pahalı parçaları kullanmak yerine aynı etkiye veren en uygun fiyatlı parçaları önerecek veya bir gelişme göstermeyen parça ilavesini boşa yapmayalım diyebilecek dürüstlükte kişiliğe sahip. Bu sebeple kendisi Hi-Fi konusunda düşüncelerine ve bilgisine, önem ve değer verdiğim kişler arasına girmiştir. 

 

İçindeki amatör ruhun hiç kaybolmaması dileğiyle, hayırlı işler bol kazançlar.

 

Saygılarımla

Kemal Uytun

 

Diğer Yorumlar