Mark Levinson No28. preamplifier in ayrı olan power supply devresi ısıdan dolayı eskiyen kapasitörleri performans düşüklüğü yaratır. Gerçekten müthiş performanslı çalışan ve zamanının en yeni teknikleri kullanılarak tasarlanan çok üst düzey bir preamplidir  No.28. 

Kapasitörleri de tüm diğer parçaları kadar özenle seçilmiştir. Hepsi düşük ESR değerli ve yüksek kaliteli tolerans değeri düşük marka ve tiplerden seçilmiştir.

Tabiiki bu yenileme işlemi de eşit veya daha yüksek keliteli olanları ile yapılmalıdır.

Yenileme işlemine önce cihazın teknik dokümanlarına ulaşmakla başlanır. Eğer yok ise bir iş planı çıkarılarak değişecek parçalar önce tedarik edilir. Kart bağlantıları için bir şema çıkartılır. ve sökme işlemine geçilir. 

Söküldüğünde genellikle birkaç parça daha gerekebilir çünkü sökmeden kendini belli etmeyen değişmesi gerekli parçalarla karşılaşırız.

Cihaz söküldükten sonra tüm büyük komponentler de devreden sökülerek asit buharından etkilenmiş korozyona uğramış bölümler temizlenir ,lehimleri yenilenir, gerekirse çürüyen bakır yolları tekrar tamamlanır.

Resimdeki asit buharından korozyona uğramış bölümleri görebilirsiniz….

Tüm elektrolitik kapasitörler sizdirmaz alüminyum içinde asitli bir sıvı bulunur. Zaman içinde ısı ile bu tüp sızdırmasa bile bazen bu asidin buharı tüm cihaz içini kaplar ve devreleri kurşun / kalay bileşimi olan lehimle ve bakır ile tepkimeye girerek korozyona uğratır.

Değişmesini öngördüğümüz kapasitörlerden başka birde sökülünce sızdırmış olduğu görünen kapasitörleri daha yeni teknoloji ile üretilen daha verimli olanları ile değiştireceğiz.. Önce korozyona uğrayan devreleri özel çözücü sıvılarla devre dokusuna zarar vermeden temizliyoruz.

Kapasitörleri seçerken yine devre yapısına ve tasarımcı seçimine dikkat ederiz. Güç katı rezerve kapasitörleri herzaman en hızlı kapasitörlerden seçilir. Yüksek ısıya dayanımlı uzun ömürlü olmalıdır  çünkü sürekli yükte kalır ve hep doludur. ihtiyaç olduğunda hazır enerjiyi en kısa sürede devreye akıtmalıdır. Bu devrede düşük ESR li yani iç direnci düşük BHC marka 105derecede ömrünü geçirecek şekilde imal edilen mavi kapasitörleri kullandık.

Yine Regülatör kısmında da audio performansı yüksek olan  Roederstein marka NOS kapasitörleri kullandık. Bu kapasitörler audio devrelerinde kullanılan elektrolit seviyesi özellikle daha fazla imal edilerek hızlı çalışması sağlanmıştır.

Tüm bu ilemler yapıldıktan sonra son kontrolden geçer ve cihaz toplanır. Artık eskisinden daha performanslı bir Mark Levinson No.28 sahibine teslim edilmek üzere 2 günlük teste alınır. 

Tayf Audio haricindeki yerlerden satınaldığınız ürünleri de  laboratuarımıza getirerek kontrolünü ve bakımını yaptırabilirsiniz. Yaptığımız işlem sonrasında cihazınızı garanti belgesi ile size teslim etmekteyiz.