Most Audio Demo salonu Akustik düzenleme projesi

Hi-End dünysının eski siması Mehmet Vural yeni mekanı için gerekli gördüğü akustik iyileştirmeler için Tayf Audio yu seçti.

Mekanın porjelendirmesi için çalışmalara başladık.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İlk olarak mekanın ölçüm yapılarak frekanslara göre verdiği cevabı alıp kaydettik…

İlk grafikteki değerler 250 Hz e kadar odanın rezonans yapan frekanslarını göstermektedir. Kulaklarımızın hissettiği değerler özellikle 60 Hz ve sonrası olduğundan baslar açısından çok kötü bir tablo görünmese de biraz boomy etkisi görünüyor. Turkoaz renkli grafik alanlar odanın tını bakımından ölü olmadığını gösteriyor. Bu alanın çok olması istenen bir durum değildir zira ekolu ve hızlı ritmli müziklerde çözünürlüğü kötü etkiler. Lacivert alanın da çok olması iyi değildir. Bu da ölü, hiç tınısı olmayan ruhsuz bir oda oluşturur ve sadece kayıt stüdyolarında tercih edilir.

Kırmızı olan rezonansa girmiş alanların bizim için önemli olan bölümleri ince sarı dik çizginin sağ tarafıdır. Bu kısımlarda Basstrapler bizim sorunlarımızı çözmemizde faydalı olacaaklar. Ortamı kayıt stüdyosu haline getirmeden bir yaşam alanı görünümünü bozmadan Auralex Lenrd basstrap lerden köşelere yerleştirdik.

En son grafikte tüm bandın odadaki yaptığı rezonansı görüyoruz. Kırmızı barlar frekanslara göre odanın RT60 değerleridir ve bunların hepsi 0.5 milisaniyenin altında olması gerelkir. Hepsi bu değerin üzerinde olmakla beraber 4 ve 8 kHz lerde aşırı yüksek bir değer görülmekte. Bu değerleri rehabilite etmenin iki yolu mevcut. Bu frekansları absorbe edici paneller kullanmak yada düzenli yansımaların önüne geçip bu tınıları öldürmeden diffusor paneller kullanmak. Bu konuda bir denge oluşturarak her iki avantajdan yararlandık.

Tavanlara Diffusor, yan duvarlara emici panel. Sahne oluşumuna katkısı olduğundan difusorları Sahne ve dinleme alanının gerisine konumlandırmak daha faydalıdır….

Absorbe edici paneller de yan duvarlara uygulanarak 4 ve 8 kHz deki rezonansları engeleyerek daha keyifl bir müzik dinleme ortamı oluşturdu….

En son olarak da akustik malzemeleri uyguladıktan sonra dekor ürünlerine yer bulamamız gerekti. Difusorların kapladığı yerleri değiştirmeden Hem de yine köşe alanların da yansımasını engellemek için akustik palet olarak baskılı tuali kullandık.

Oldukça şık bir tasarım oldu….

Tüm dünyada bilinen amerikan Auralex ürünlerinden Lenrd bass trap leri istenmeyen bass rezonanslarını önlemeye yardımcı olur.

Tüm işlemler bittikten sonra ne kadar iyileştirme olduğunu tespit etmek için ölçümler tekrarlandı.

İlk grafikte önceden 25dB(40-65dB) olan bass seslerdeki dinamik aralık 20dB e inmiş(50-70dB). Bu frekanslarda odayı yaşam alanı vasfından çıkarmadan iyileştirme yapmak gerçekten çok zor. Bu alanda hem bass preformansı 5 dB daha yükselmiş hem de 5 dB kadar dinamik aralık azalmış.

İkinci grafikte dik ince sarı çizginin sağ kısmındaki kırmızı alanlar çok azalmış. Lacivert alanlar da biraz artmakla birlikte yerini mavi alanna bırakmış. Tukuaz alanlar da azalmış.Yani 0-250Hz arası frekanslarda rezonans açısından canlı olmakla beraber tam bir denge kurulmuş.

Üçüncü grafikte RT 60 barlarındaki önceden 4 ve 8 kHz frekanslarındaki tepe değerleri 2.5 ve 5 milisaniylerdeki değerlerin hepsi 0.5 milisaniyenin altına inmiş. Bunun kulaktaki sonucu tüm bandtaki frekanslardaki çınlamalar hissedilir biçimde azalmış 4 ve 8 kHz deki aşırı çınlama kaybolmuştur. Mavi çizgili grafikte ise tepe ve çukurlarda azalma görülüyor. 

Oldukça başarılı bir proje çıkardığımız için Most Audio Sahibi Mehmet bey den teşekkür aldıktan sonra yayın için izin istedik ve o da kırmadı bizi.