Musical fidelity a 3.24 Dac fiyat performans oranı tüm diğer Musical Fidelity ürünleri gibi yüksektir. Her kanal için ayrı sargılı toroidal trafosu ve ayrı güç kaynağı, ayrı ayrı şok bobinleri, digital devre için ayrı besleme devresi ile yerinden kaldırmak sizi zorlar. 

Yapılabilecek iyileştirmeler ile kullanıcının talepleri ayrı ayrı değerlendirilip maliyetleri çıkarıldı ve kullanıcıya sunuldu. Kullanıcı, hangi işlemlerin yapılacağına  ayrıdığı bütçeyi gözönünde bulundurarak karar verdi. 

Önce cihazın ilk hali test edildi, dinlendi ve referans alınacak noktaları not alındı. 

Güç girişine, olası yangın tehlikesine karşı sigorta ve sigorta yuvası monte edildi. 

Power şalterinin kontaklarından biri iptal edilerek aradaki 0,75mm lik kablo yerine 4mm lik elektroliz ile saflaştırılan trafo yapımında kullanılan yüksek saflıktaki bakır tel kullanıldı. Ayrıca şebeke frekansından etkilenmemesi için giriş kısmı ekran ile topraklandı. 

Elektrik ve sinyal aktarım yolu üzerindeki her kontak, her metal değişimi ve her fazladan uzunluk birer kayıp sebebidir. Bu noktaları azaltmak yapılan upgrade in başarısını artırır. 

İlk yapılan iyileştirmeler olmazsa olmaz olanlar. Bunlar, test edilmeye gerek duyulmadan yapılan uygulamalardır. 

Kullanıcının talebi olan fazladan 2 coaxial giriş ve uzaktan kumanda devresi için ayrı bir trafo cihazın içinde kartlardan en uzak bölüme yerleştirildi ve bir ekran ile topraklandı. Uzaktan kumanda kartı ve giriş selektörü üst düzey komponenlerden, Alps marka motorlu pot ve Takamisawa geniş kontaklı audio tipi olarak seçildi. Tespit için özel ayaklar titreşimin olumsuz etkilerinden korunması için özel elde yapıldı. Testler süresince giriş selektörü ve volüm potu devreye alınmadı çünkü bunlarda birer kayıp sebebidir.

Digital girişler ve analog çıkış RCA konnektörleri monte edilerek teflon kaplı gümüş kablolar ile monte edildi. Tüm bu işlemler yapılırken cihazın tasarımına zarar vermeden en az delik ile ve hatta delik delmeden, tekrar ilk haline dönüştürebilecek gibi yapılması için çaba gösterilir. 

Spdif out kullanılmayacağı için 2. Coax girişi için delik açılmadı. 1. giriş ve analog çıkış RCA soketleri  WBT, kablolar DH Labs kullanıldı. 

Bu temel iyileştirmelerden sonra deneylere başlandı ve ilk olarak audio sinyal yolu üzerindeki kapasitörler tespit edilip her gün bunlardan 2 yada 3 adet dinleme testleri ile en iyi sonucu veren en iyi uymumu yakalayanlar gümüş lehim ile monte edildiler. Hepsi aynı gün yapılmaz çünkü upgrade başarısı, dinlenmiş kulaklara ve geniş zamana bağlıdır. Bundan sonraki aşamalar en az bir hafta sürer. Burada temel amaç en pahalı kapasitörü değil en ekonomik olanı kullanmaktır. Cihazın düzeyine ve kapasitörün fiyat/performans oranına göre kullanılacak kapasitör belirlenir. 

Bu cihazda en iyi sonucu rus silver-mica ve silver-pio kapasitörler verdi. Çıkış kuplaj kapasitörlerinde ise Mundorf Bipolar M-Cap kapasitörlerinden performans aldık. 

Kapasitör upgrade işlemleri bittikten sonra sıra, kullanıcının istediği tüplü buffer devresine geldi.

Bu devre takılması için anlaşılmasına rağmen cihaz üzerinde olumlu bir etki bırakmadığından buna ayrılan bütçeyi Burson Audio nun masterclock devresi içinkullandık.

 Fakat bu devreyi de en son aşamaya bıraktık ve yine Burson Audionun dual opampları dinleme testleri ile takıldı.

Takılan opamp devreleri, hiç hesapta olmayan bir parazit aldığından onlar için özel birer ekranlı kutucuk yapılarak topraklandı ve arka plan sessizliği tamamiyle sağlandı. 

Burson audio masterclock devresine sıra geldiğinde yine özel tespit elemanları ve yüksek frekans uyumlu gümüş blendajlı kablo ile montajı yapıldı. Standart üzerinde gelen osilatör kullanmak yerine 0,1 ppm hassasiyetinde gold vanguard marka osilatör kullanıldı. 

En son giriş selektörü devreye alındı ve uzaktan kumanda alıcı gözü cihazın dışına delik açılmadan monte edildi. 

En son hi-fi tuning supreme sigorta takıldı…

 

Sonuç muhteşem bir fark. Detaylar, derin ve karanlık bir arka plan, dinamik gövdeli bir ses ve sizi içine alan bir sahne efekti….Kendinden kat kat daha pahalı cihazlar kadar iyi çalan bir DAC….

Önceki hali

 

Sonraki hali