Jadis DA 60 onarımı

 

"Ses yok " şikayeti ile onarıma gelen cihaz laboratuvarımızda bakıma alındı.

İlk belirlemede cihazın tüplerinin filamanlarını besleyen köprü diyotları arızalı olduğu tespit edildi…

Daha önce de aynı nokadan arıza yaptığı belli oluyordu çünkü bu elemanlar daha önce değişmişti. Takılan düşük kaliteli köprü diyotlar söküldü.  Buna sebep olabilecek arızalardan biri de depo kondansatörleridir. Bunlardan iki adedinin arızalı olduğu tespit edildi. Tüm lambalı cihazlarda tüplerin ısınmasını sağlayan filamanları besleyen köprü diyotlar çok ısınırlar  ve en çok arıza buralarda olur. Bu elemanların çok iyi soğuması gerekir. Üreticiler, soğumasını kolaylaştırmak için geniş kanatlı alüminyum plakalara tespit ederler ve bu da daha geniş yüzeyden hava ile temas sağlayıp bu elemanların ısınarak bozulmasını  engeller. Cihazda bu elemanın gövdeye tespit edilirken vidanın tam sıkılması gerekir. Metal yüzey ile köprü diyot arasına ısı iletici silikon macun sürülmesi gerekir. Kullanılacak köprü diyodun kalitesi de üst düzey olmalı.

 Sonradan takılan kablolar, üst düzey  bir cihazın kalitesini sınırlayacak kalitede olduğundan köprü diyot bağlantı kabloları elektroliz ile saflaştırılmış 4mm lik bakır tellerle değiştirildi. 

Zamanla kaplaması aşınmış ses balance ve selektör düğmeleri elektroliz ile altın kaplama yaptırıldı.

Önceki durumu

 

Sonnrki durumu

Krom kaplama yüzeyler parlatıldı. Cihazın üzerinde birikip sabitleşen tozlar ve kirler temizlenerek ilk alındığı günkü kondisyonuna ulaştırılmaya çalışıldı.

Daha önce kuru şekilde toz silinen yüzeyler parlatmak için kullandığımız solüsyonlara ve emeğimize tam cevap vermedi ama yinede sonuç fena değil…

Tüm lambalar emisyon testinden geçirildi, yapılan bu işlemler fotoğraflanarak kullanıcıya rapor olarak maliyetleri ile sunuldu. Arızasından sonraki işlemler içerisinden onaylananlar yapıldı ve ürün teslim edildi.

Tayf Audio haricindeki yerlerden satınaldığınız ürünleri de  laboratuarımıza getirerek kontrolünü ve bakımını yaptırabilirsiniz. Yaptığımız işlem sonrasında cihazınızı garanti belgesi ile size teslim etmekteyiz.